15km 1535nm ハイエンドレーザー距離計モジュール - LRF15K10LH
LH Series
Functions
  • Single Measurement
  • Continuous Measurement
  • Upon 3 Target detection
  • Self-Inspection
  • Blind zone Setting
  • APD Sensor ON/OFF
Technical Information
  Model Name LRF15K10LH
  Max Range ≥ 20000m for Building targets (4x6m)
≥ 15000m for Vehicle targets (2.3x2.3m)
≥ 5000m for Human targets (0.5x1.7m)
≥ 3000m for UAV targets (0.2x0.3m)
  Min Range 50m
  Accuracy ±2m
  Frequency 1~10Hz
  Range resolution 0.1m
  Detection probability ≥98 %
  False alarm rate ≤1 %
  Multi-target detection Up to 3 target
  Wavelength 1535±5 nm
  Divergence 0.3± mrad
  Laser Safety Class 1
  Communication Interface 3.3V TTL (UART)
  Input Voltage DC 4.5 ~ 12V
  Standby power consumption ≤1.5W (Power ON)
  Operating power consumption ≤3.5 W
  Peak power consumption ≤10 W
  Dimension 125 × 85 × 58.5 mm
  Weight ≤400g
  Operating Temperature -40 ~ 70 °C
  Storage Temperature -55 ~ 75 °C
Demo Tool Download
 LRF Test Tool.exe
Note:
For customization or mass production purchases, please   contact us.
Key Properties
- Max Range: ≥ 20000m for Building targets
                       ≥ 15000m for NATO targets
                       ≥ 5000m for Human targets
                       ≥ 3000m for UAV targets
- Min Range: 50m
- Accuracy: ±2m
- Frequency: 1~10Hz