6km 1535nm ハイエンドレーザー距離計モジュール - LRF6K10LH
LH Series
また、レーザー安全規格 Class 1 に準拠しています。
Functions
- Single Measurement
- Continuous Measurement
- First/Last/Multiple Target Mode
- Baudrate Setting
- Frequency Setting
- Gating Distance Setting
Technical Information
| Model Name | LRF6K10LH |
| Min Range | 20m |
| Accuracy | ±1m |
| Frequency | 1~10Hz |
| Range resolution | 0.1m |
| Detection probability | ≥98 % |
| False alarm rate | ≤1 % |
| Multi-target detection | Up to 3 target |
| Wavelength | 1535±5 nm |
| Divergence | 0.3±0.05 mrad |
| Laser Safety | Class 1 |
| Communication Interface | 3.3V TTL (UART) |
| Input Voltage | DC 4.5 ~ 16V |
| Standby power consumption | ≤1 mW |
| Operating power consumption | ≤2.5 W |
| Peak power consumption | ≤10 W |
| Dimension | 65 × 48 × 32 mm |
| Weight | 58±1 g |
| Operating Temperature | -40 ~ 55 °C |
| Storage Temperature | -55 ~ 75 °C |