8Mスターライト低照度USB3.0カメラモジュール - CM8M60CQ
技術情報
製品 ID  CM8M60CQ
センサー  IMX585
イメージサイズ
 1/1.2 inch
画像画素 & 解像度
 8M / 3840(H) x 2160(V)
画像形式
 MJPEG / YUY2(YUYV)
フレームレート
 3840x2160 MJPEG@30fps
 3840x2160 YUYV@18fps
最大S/N
 46dB
最低照度
 0.0001 lux
感度  7900 Digit
シャッタータイプ
 Electronic rolling shutter /
 Frame exposure
接続ポート
 USB3.0 High Speed
 USB2.0(Frame rate be reduced)
プラグ&プレイ
 UVC(USB Video Class) support
操作温度
 -10° ~ 60°C
操作電圧
 DC5V
操作電流
 606mA
モジュールサイズ  38x38x84.2mm
オペレーティングシステムの要求  WinXP/Vista/Win7/Win8/Win10/Win11
 Linux with UVC(above 2.6.26)
 MAC-OS X 10.4.8 or later
 Android 4.0 or above with UVC
Camera Modules Attributes
Pixels & Resolution 8M / 3840(H) x 2160(V)
Image Formats MJPEG / YUV2(YUYV) / NV12 / H.264 /H.265
Lens Type C-mount(1/1.2")
製品特徵
8M(3840x2160) Image Sensor IMX585
Min. illumination: 0.0001 lux
Module Size: 38×38×84.2 mm
C-mount Lens Type
- Standard: FL4.0mm Fixed Focus
- Option: FL 2.8 / 6.0mm