8km 1535nm ハイエンドレーザー距離計モジュール - LRF8K10LH
LH Series
また、レーザー安全規格 Class 1 に準拠しています。
Functions
  • Single Measurement
  • Continuous Measurement
  • First/Last/Multiple Target Mode
  • Baudrate Setting
  • Frequency Setting
  • Gating Distance Setting
Technical Information
  Model Name LRF8K10LH
  Max Range ≥ 10000m for Building targets (4x6m)
≥ 8000m for NATO targets (2.3x2.3m)
≥ 4500m for Human targets (0.5x1.7m)
≥ 2600m for UAV targets (0.2x0.3m)
  Min Range 20m
  Accuracy ±1m
  Frequency 1~10Hz
  Range resolution 0.1m
  Detection probability ≥98 %
  False alarm rate ≤1 %
  Multi-target detection Up to 3 target
  Wavelength 1535±5 nm
  Divergence 0.3±0.05 mrad
  Laser Safety Class 1
  Communication Interface 3.3V TTL (UART)
  Input Voltage DC 4.5 ~ 16V
  Standby power consumption ≤1 mW
  Operating power consumption ≤2.5 W
  Peak power consumption ≤10 W
  Dimension 65 × 48 × 32 mm
  Weight 58±1 g
  Operating Temperature -40 ~ 55 °C
  Storage Temperature -55 ~ 75 °C
Demo Tool Download
 LRF Test Tool.exe
Note:
For customization or mass production purchases, please   contact us.
Key Properties
- Max Range: ≥ 10000m for Building targets
                       ≥ 8000m for NATO targets
                       ≥ 4500m for Human targets
                       ≥ 2600m for UAV targets
- Min Range: 20m
- Accuracy: ±1m
- Frequency: 1~10Hz
- Wavelength: 1535nm
- Divergence: 0.3mrad
- Laser Safety: Class 1