15km 1535nm ハイエンドレーザー距離計モジュール - LRF15K10LH
LH Series
Functions
- Single Measurement
- Continuous Measurement
- Upon 3 Target detection
- Self-Inspection
- Blind zone Setting
- APD Sensor ON/OFF
Technical Information
| Model Name | LRF15K10LH |
| Min Range | 50m |
| Accuracy | ±2m |
| Frequency | 1~10Hz |
| Range resolution | 0.1m |
| Detection probability | ≥98 % |
| False alarm rate | ≤1 % |
| Multi-target detection | Up to 3 target |
| Wavelength | 1535±5 nm |
| Divergence | 0.3± mrad |
| Laser Safety | Class 1 |
| Communication Interface | 3.3V TTL (UART) |
| Input Voltage | DC 4.5 ~ 12V |
| Standby power consumption | ≤1.5W (Power ON) |
| Operating power consumption | ≤3.5 W |
| Peak power consumption | ≤10 W |
| Dimension | 125 × 85 × 58.5 mm |
| Weight | ≤400g |
| Operating Temperature | -40 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -55 ~ 75 °C |